Województwo podlaskie jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo
i religijnie regionów w Polsce. Tylko u nas, na tak dużą skalę, obchodzone są drugie Święta Bożego Narodzenia - Święta osób wyznania prawosławnego. Rozpoczynają się Wieczerzą Wigilijną, 6 stycznia, i trwają 2 dni.
i religijnie regionów w Polsce. Tylko u nas, na tak dużą skalę, obchodzone są drugie Święta Bożego Narodzenia - Święta osób wyznania prawosławnego. Rozpoczynają się Wieczerzą Wigilijną, 6 stycznia, i trwają 2 dni.
Odmienność daty w stosunku do Kościoła Katolickiego wynika z faktu, iż w religii prawosławnej pozostał w użyciu kalendarz juliański, charakteryzujący się przesunięciem o 13 dni wszystkich świąt w porównaniu do kalendarza gregoriańskiego, używanego powszechnie od 1582 roku.
Choć z pozoru są obchodzone tak samo jak Święta katolickie, jednak jest kilka drobnych różnic i ciekawych zwyczajów.
Przede wszystkim Wigilia to jeszcze czas oczekiwania i przeżywania przed narodzeniem Chrystusa, dopiero od pierwszego dnia Świąt zaczyna się właściwe świętowanie.
Kolacja rozpoczyna się od przełamania prosforą, czyli małym chlebkiem specjalnie wypiekanym z wody, drożdży i mąki. W religii prawosławnej nie ma opłatków,
Wigilia jest postna, nie należy spożywać słodyczy i zachować umiar aż do nabożeństwa wieczornego.
Obowiązkowymi potrawami na stole jest m.in. kutia - mak połączony z pszenicą lub jęczmieniem i miodem, od której zaczyna się wieczerzę. Dodatkowe dania to m.in. barszcz z suszonych grzybów, śledzie z cebulą, kisiel z owsa, groch z solą, a do picia - kompot z suszonych owoców.
Bardzo ważna jest pamięć by na stole wigilijnym, oprócz dań postnych, pojawił się również chleb (symbolizuje pożywienie), czosnek (zdrowie), sól (obfitość), miód (słodycz, powodzenie). Prezenty są wręczane i rozpakowywane po Wigilii.
Tradycyjnie po nie sprząta się ze stołów by dusze zmarłych mogły spróbować potraw. Rodzina udaje się na nabożeństwo w cerkwi, które zazwyczaj zaczyna się nad ranem o godzinie 2:00. Najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia w cerkwi nie jest żłóbek jak w kościele katolickim, ale Ikona Bożego Narodzenia.
Domy i cerkwie zdobione są choinkami, które tutaj mają szczególną symbolikę - zielone drzewka symbolizuje życie wieczne przywrócone w narodzonym Chrystusie, a świece oznaczają światłość prawdy Chrystusa.
Według szacunków w Polsce żyje ok. 600 tys. wiernych wyznania prawosławnego. Białostocczyzna i okolice są zamieszkiwane przez ok. 70% wszystkich wyznawców.