środa, 1 października 2014

Puszczańskie góry

Teren województwa podlaskiego jest raczej płaski. Tylko w nielicznych miejscach w okolicach Białegostoku występuje silne pofałdowanie terenu – wszystko za sprawą zlodowacenia środkowo polskiego, które pozostawiło po sobie wiele form polodowcowych - m.in. moreny, wzgórza, sandry.
Najciekawsza rzeźba terenu jest na Suwalszczyźnie, gdzie oprócz znacznych różnic w ukształtowaniu powierzchni znajdziemy również liczne jeziora.

W Białymstoku i okolicach jest trochę inaczej – brakuje jezior, ale są „góry”. Najwyższa z nich położona najbliżej stolicy województwa to Góra św. Jana, znajdująca się w Puszczy Knyszyńskiej, ok. 1 km na północ od miejscowości Królowy Most, niedaleko wsi Kołodno.
Jej wysokość to 214 m n.p.m., co stanowiłoby doskonały punkt widokowy na okolicę, gdyby nie gęsty las, który ją porasta. Ale zimą można podziwiać widoki. Zbocze góry jest dosyć strome – nachylenie wynosi ok. 30 stopni. Góra św. Jana należy do pasma Wzgórz Świętojańskich, stanowiących największe pasmo wzniesień w Puszczy.

Jest to również jeden z punktów na czerwonym szlaku turystycznym „Szlakiem Wzgórz Świętojańskich”. Szlak ten w całości prowadzi przez Puszczę Knyszyńską obejmując ciekawe walory krajoznawcze: śródleśne jeziorka
i miejsca pamięci narodowej.


Na samym szczycie wzgórza znajdziemy miejsce pamięci poświęcone poległym powstańcom w Powstaniu Styczniowym w 1863 roku – prawdopodobnie zostali oni wzięci do niewoli po jednej z bitew i straceni przez Rosjan. Na wzgórzu znajdziemy starą sosnę z krzyżem oraz symboliczny głaz z tablicą pamiątkową z napisem: „90-ciu w 1963 roku dało życie za Polskę”.

Wędrując czerwonym szlakiem, warto zdobyć kolejną „górę” dominującą w Puszczy - Górę św. Anny.