środa, 13 sierpnia 2014

Prawosławna pustelnia w Polsce?

Tajemniczo brzmiąca nazwa – Skit i jeszcze bardziej tajemnicze Odrynki
z uroczyskiem Kudok – to magiczne miejsce w województwie podlaskim.

Odrynki - niewielka wieś, położona nad brzegiem rzeki Narew, pozornie niczym się nie różni od innych wsi w tym regionie - dawne drewniane domy, gościnni ludzie, las, pola, cisza, rzeka Narew... Ale coraz częściej przybywają tutaj wierni prawosławni z różnych stron kraju by odwiedzić Pustelnię ojca Gabriela (ks. Archimandryty dr Gabriela). Jest to jedyna prawosławna pustelnia w Polsce
i podlega Ławrze Supraskiej.

Skit inaczej pustelnia dla mnichów, jest przeznaczony dla zakonników, którzy potrzebują więcej ciszy i spokoju do modlitwy, chcąc prowadzić bardziej surowe życie niż w monastyrze. W Skicie p.w. św. św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko – Pieczerskich w Odrynkach mieszka ojciec Gabriel i dwóch mnichów.

Historia powstania Skitu jest związana z istniejącym tu kiedyś Monasterem Wniebowstąpienia Pańskiego, wybudowanym w XVI wieku przez mnichów z Supraśla. Jeszcze wcześniej, książę Iwan Michałowicz Wiśniowiecki, ówczesny właściciel tych ziem, w miejscu przeprawy przez rzekę znalazł oświetloną ikonę św. Antoniego Pieczerskiego. Zaraz po tym ufundował kapliczkę, która była początkiem klasztoru. Monaster nieprzerwanie funkcjonował do 1842 roku.

Droga do Pustelni w Odrynkach
Do dziś w pobliżu wsi zachowały się uroczyska o nazwach nawiązujących do historii: uroczysko Monastyr czy Krynoczka (źródło wody o cudownych właściwościach). Następnie do 1916 roku mieszkał tutaj pustelnik Trofim Adamowicz Dubko.

W 2006 roku Archimandryta Monasteru Supraskiego Gabriel podejmuje decyzję o wybudowaniu pustelni i wzniesieniu kaplicy ze źródłem. Oficjalnie Skit został powołany przez Metropolitę Sawę w 2009 roku. Rok później rozpoczęła się budowa drewnianej cerkwi św. Antoniego i Teodozjusza.
Prowadząc życie pustelnicze, ojciec Gabriel zajmuje się ziołolecznictwem
i niesie pomoc ludziom. Każdy chętny może przyjść na spotkanie w środę w niedalekiej miejscowości Krzywiec i poprosić o poradę.

Co roku, 15 września, ma miejsce prawosławna pielgrzymka do Skitu, ale te magiczne miejsce można odwiedzać codziennie. W soboty i w niedziele odbywają się nabożeństwa, a praktycznie codziennie nocne czuwanie. Do samej pustelni prowadzi prawie kilometrowa kładka przez bagna.

Z pewnością wrażenia z wizyty pozostaną na długo w pamięci.